UEFA Europa League first qualifying round draw

3

When and the situation used to be the draw?

The draw happened on Monday 10 August on the house of European soccer in Nyon, Switzerland. It used to be streamed live to tell the tale UEFA.com.

The draw

Maribor (SVN) vs Coleraine (NIR)/La Fiorita (SMR)
Riteriai (LTU) vs Derry town (IRL)
Zrinjski (BIH) vs Differdange (LUX)
Rosenborg (NOR) vs Breidablik (ISL)
Hammarby (SWE) vs Puskás Akadémia (HUN)
Ventspils (LVA) vs Dinamo-Auto Tiraspol (MDA)
AGF Aarhus (DEN) vs Honka Espoo (FIN)
the emblem new Saints (WAL) vs Žilina (SVK)
Neftçi (AZE) vs Shkupi (MKD)
Nõmme Kalju (EST) vs Mura (SVN)
Apollon Limassol (CYP) vs Saburtalo (GEO)
Partizan (SRB) vs RFS (LVA)
FCSB (ROU) vs Shirak (ARM)

About Europa
Europa may just seek the advice of with:

UEFA Europa League first qualifying spherical draw

About League
League or The League could talk over with:

Olimpija Ljubljana (SVN) vs Víkingur Reykjavíokay (ISL)
Žalgiris Vilnius (LTU) vs Paide Linnameeskond (EST)
Valletta (MLT) vs Bala town (WAL)
Aberdeen (SCO) vs NSÍ Runavíok (FRO)/Barry city United (WAL)
Malmö (SWE) vs Cracovia Kraków (POL)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) vs Sfintul Gheorghe Suruceni (MDA)
Shamrock Rovers (IRL) vs Ilves Tampere (FIN)
Vaduz (LIE) vs Hibernians (MLT)
Keşla (AZE) vs Laçi (ALB)
Bodø/Glimt (NOR) vs Kauno Žalgiris (LTU)
Maccabi Haifa (ISR) vs Željezničar (BIH)
Lech Poznań (POL) vs Valmiera (LVA)
Progrès Niederkorn (LUX) vs Engordany (AND)/Zeta (MNE)

St Joseph’s (GIB)/B36 Tórshavn (FRO) vs Levadia Tallinn (EST)
Budapest Honvéd (HUN) vs Inter Turku (FIN)
Lincoln crimson Imps (GIB)/Prishtina (KOS) vs Union Titus Petange (LUX)
Motherwell (SCO) vs Glentoran (NIR)/HB Tórshavn (FRO)
Kukës (ALB) vs Slavia Sofia (BUL)
Dinamo Minsk (BLR) vs Piast Gliwice (POL)
Hafnarfjördur (ISL) vs Dunajská Streda (SVK)
Servette (SUI)vs Ružomberok (SVK)
Hapoel Beer-Sheva (ISR) vs Dinamo Batumi (GEO)
Fehérvár (HUN) vs Bohemian (IRL)
Alashkert (ARM) vs Renova (MKD)
Ordabasy Shymkent (KAZ) vs Botoşani (ROU)
CSKA-Sofia (BUL) vs Sirens (MLT)

UEFA Europa League first qualifying spherical draw

Petrocub-Hincesti (MDA) vs Bačka Topola (SRB)
Teuta (ALB) vs Beitar Jerusalem (ISR)
Sumgayit city (AZE) vs Shkëndija (MKD)
Borac Banja Luka (BIH) vs Sutjeska (MNE)
Kairat Almaty (KAZ) vs Noah (ARM)
Santa Coloma (AND)/Iskra Danilovgrad (MNE) vs Lokomotiv Plovdiv (BUL)
Lokomotive Tbilisi (GEO) vs Universitatea Craiova (ROU)
Tre Penne (SMR)/Gjilani (KOS) vs APOEL (CYP)

teams

86 New entrants
eight Preliminary spherical winners

Seedings

The ninety four groups have been divided equally between seeded and unseeded golf equipment consistent with the club coefficient rankings.

body of workers 1

Seeded
1 Olimpija Ljubljana (SVN)
2 Maribor (SVN)
three St Joseph’s (GIB)/B36 Tórshavn (FRO)

Unseeded
four Coleraine (NIR)/La Fiorita (SMR)
5 Víkingur Reykjavígood sufficient (ISL)
6 Levadia Tallinn (EST)

crew 2

Seeded
1 Žalgiris Vilnius (LTU)
2 Riteriai (LTU)
three Budapest Honvéd (HUN)

Unseeded
four Derry city (IRL)
5 Paide Linnameeskond (EST)
6 Inter Turku (FIN)

crew three

Seeded
1 Valletta (MLT)
2 Zrinjski (BIH)
three Lincoln crimson Imps (GIB)/Prishtina (KOS) 

Unseeded
four Differdange (LUX)
5 Bala city (WAL)
6 Union Titus Petange (LUX)

body of workers 4

Seeded
1 Aberdeen (SCO)
2 Rosenborg (NOR)
three Motherwell (SCO) 

Unseeded
four Breidablik (ISL)
5 NSÍ Runavík (FRO)/Barry metropolis United (WAL)
6 Glentoran (NIR)/HB Tórshavn (FRO)

crew 5

Seeded
1 Malmö (SWE)
2 Hammarby (SWE)
three Kukës (ALB) 

Unseeded
4 Puskás Akadémia (HUN)
5 Cracovia Kraków (POL)
6 Slavia Sofia (BUL)

body of workers 6

Seeded
1 Shakhtyor Soligorsk (BLR)
2 Ventspils (LVA)
three Dinamo Minsk (BLR) 

Unseeded
4 Dinamo-Auto Tiraspol (MDA)
5 Sfintul Gheorghe Suruceni (MDA)
6 Piast Gliwice (POL)

crew 7

Seeded
1 Shamrock Rovers (IRL)
2 AGF Aarhus (DEN)
3 FH Hafnarfjördur (ISL)

Unseeded
four Honka Espoo (FIN)
5 Ilves Tampere (FIN)
6 Dunajská Streda (SVK)

team of workers 8

Seeded
1 Vaduz (LIE)
2 the brand new Saints (WAL)
three Servette (SUI)

Unseeded
four Žilina (SVK)
5 Hibernians (MLT)
6 Ružomberok (SVK)

team of workers 9

Seeded
1 Keşla (AZE)
2 Neftçi (AZE)
three Hapoel Beer-Sheva (ISR) 

Unseeded
4 Shkupi (MKD)
5 Laçi (ALB)
6 Dinamo Batumi (GEO)

body of workers 10

Seeded
1 Bodø/Glimt (NOR)
2 Nõmme Kalju (EST)
3 Fehérvár (HUN) 

Unseeded
4 Mura (SVN)
5 Kauno Žalgiris (LTU)
6 Bohemian (IRL)

personnel eleven

Seeded
1 Maccabi Haifa (ISR)
2 Apollon Limassol (CYP)
three Alashkert (ARM) 

Unseeded
four Saburtalo (GEO)
5 Željezničar (BIH)
6 Renova (MKD)

group 12

Seeded
1 Lech Poznań (POL)
2 Partizan (SRB)
three Ordabasy Shymkent (KAZ) 

Unseeded
4 RFS (LVA)
5 Valmiera (LVA)
6 Botoşani (ROU)

team of workers 13

Seeded
1 Progrès Niederkorn (LUX)
2 FCSB (ROU)
three CSKA-Sofia (BUL) 

Unseeded
4 Shirak (ARM)
5 Engordany (AND)/Zeta (MNE)
6 Sirens (MLT)

group of workers 14

Seeded
1 Universitatea Craiova (ROU)
2 Shkëndija (MKD)
three Bačka Topola (SRB)
four Kairat Almaty (KAZ) 

Unseeded
5 Noah (ARM)
6 Sumgayit metropolis (AZE)
7 Petrocub-Hincesti (MDA)
eight Lokomotive Tbilisi (GEO)

team 15

Seeded
1 APOEL (CYP)
2 Sutjeska (MNE)
three Beitar Jerusalem (ISR)
four Santa Coloma (AND)/Iskra Danilovgrad (MNE) 

Unseeded
5 Lokomotiv Plovdiv (BUL)
6 Borac Banja Luka (BIH)
7 Teuta (ALB)
eight Tre Penne (SMR)/Gjilani (KOS)

How the draw labored

The UEFA administration common 13 teams of six teams and two groups of eight teams for the draw to steer clear of golf equipment without an licensed stadium being drawn in opposition to every definitely totally different, in line with the foundations set through the membership Competitions Committee. aspects from the an identical affiliation may now not be drawn against each completely completely different.

For teams 1 to thirteen, two bowls had been prepared: one containing balls with slips of paper numbered 1 to a couple for the seeded groups and the other containing balls with slips of paper numbered four to 6 for the unseeded groups. A ball was as soon as as quickly as taken from each bowl and put in an empty bowl in the heart, the positioning they have been shuffled.

probably the most the most important two balls used to be drawn at random, then the 2d was once drawn to complete the pairing. the method of this draw utilized to all thirteen groups. the principle ball drawn additionally different the house staff for the only-leg sport in all thirteen teams.

the method for groups 14 and 15 used to be equivalent, with one bowl containing balls with slips of paper numbered 1 to four for the seeded groups and the other containing balls with slips of paper numbered 5 to eight for the unseeded groups. The pairings drawn utilized to each and every teams, with the principle ball drawn designating the home body of workers.

This season, all qualifying ties it’s going to be single-leg suits in the back of closed doorways.

What happens subsequent?

Ties happen on 27 August, with past common time and a penalty shoot-out if required. Winners elevate to the UEFA Europa League second qualifying spherical.

[sg_popup id=1]